Biroul Național de Statistică informează că, în luna martie 2026 comparativ cu:
a) luna februarie 2026:
- exporturile de mărfuri au crescut cu 4,4% (indicele lunar al exporturilor a constituit 104,4%);
- importurile de mărfuri s-au majorat cu 13,4% (indicele lunar al importurilor a constituit 113,4%);
b) luna martie 2025:
- exporturile de mărfuri au crescut cu 7,5% (indicele anual al exporturilor a constituit 107,5%);
- importurile de mărfuri s-au majorat cu 4,9% (indicele anual al importurilor a constituit 104,9%).
Concomitent, în ianuarie-martie 2026 (cumulativ de la începutul anului) față de ianuarie-martie 2025:
- exporturile de mărfuriau crescut cu 10,2%;
- importurile de mărfuri s-au majorat cu 1,4%.
În profil pe grupe de țări, schimburile comerciale ale țării noastre cu Uniunea Europeană (UE–27), în ianuarie-martie 2026, au înregistrat o pondere de 61,8% în total exporturi și de 56,5% în total importuri.
Deficitul balanței comercialeîn ianuarie-martie 2026 a înregistrat o scădere de 2,6% comparativ cu perioada respectivă din anul 2025.
Exporturile de mărfuri realizate în luna martie 2026 au însumat 298,1 milioane EURO, fiind în creștere cu 4,4% față de luna februarie 2026 și cu 7,5% comparativ cu luna martie 2025. (Figurile 1 și 2).
Figura 1. Evoluția lunară a exporturilor de mărfuri, în anii 2022-2026 (milioane EURO)

Descarcă datele în format .xlsx
Figura 2. Evoluția lunară a indicilor valorici ai exporturilor de mărfuri, în anii 2023-2026 (%)

Descarcă datele în format .xlsx
În ianuarie-martie 2026 exporturile de mărfuri au însumat 848,5 milioane EURO (Figura 14 și Anexa 1), în creștere cu 10,2% comparativ cu perioada corespunzătoare din anul 2025.
Exporturile de mărfuri autohtone în ianuarie-martie 2026 au constituit 686,8 milioane EURO (80,9% din total exporturi), fiind în creștere cu 13,3% față de perioada similară din anul 2025 și contribuind la creșterea valorii totale a exporturilor cu 10,5%.
Reexporturile de mărfuri străine (după prelucrare și clasice) în ianuarie-martie 2026 s-au cifrat la 161,7 milioane EURO (19,1% din total exporturi), sau cu 1,5% mai puțin comparativ cu aceeași perioadă din anul 2025, cauzând micșorarea valorii totale a exporturilor cu 0,3%.
Reexporturile de mărfuri după prelucrare (inclusiv îmbrăcăminte și accesorii de îmbrăcăminte; încălțăminte și părți de încălțăminte; fire, cabluri și alte conductoare electrice; transformatoare electrice, convertizoare statice, bobine de reactanță și de inductanță; părți și accesorii de autovehicule; triciclete, trotinete și jucării similare; nuci comune, descojite; scaune, părți de scaune) au deținut 13,4% în total exporturi, iar reexporturile clasice de mărfuri, care nu au suferit transformări esențiale (benzine auto; motorină; ulei de floarea soarelui; mașini automate de prelucrarea datelor; medicamente; nuci comune, descojite; articole de transport și de ambalare din materiale plastice; mașini și aparate pentru condiționarea aerului) – 5,7%.
Mijloacele de transport rutier în ianuarie-martie 2026 (Figura 3 și Anexa 4) rămân a fi cel mai des utilizate pentru exporturile de mărfuri (78,4% din total exporturi), după care urmează transportul maritim (18,2%), transportul feroviar (1,5%), instalații fixe de transport (1,2%), transportul aerian (0,6%), autopropulsie (0,1%).
Figura 3. Structura exporturilor de mărfuri, în ianuarie-martie 2022-2026,după modul de transport (%)

Descarcă datele în format .xlsx
Exporturile de mărfuri destinate țărilor Uniunii Europene (UE–27),în ianuarie-martie 2026, au totalizat 524,9 milioane EURO(cu 9,5% mai mult comparativ cu perioada corespunzătoare din anul 2025), deținând o pondere de 61,8% în total exporturi, cu 0,4 puncte procentuale mai puțin față de ianuarie-martie 2025 (Figura 4 și Anexa 1).
Exporturile de mărfuri destinate țărilor CSI5, în ianuarie-martie 2026,au avut o valoare de 52,3 milioane EURO(cu 8,2% mai mult în raport cu perioada similară din anul 2025), care echivalează cu o cotă de 6,2% în total exporturi, în scădere cu 0,1 puncte procentuale, comparativ cu ianuarie-martie 2025 (Figura 4 și Anexa 1).
Figura 4. Structura exporturilor de mărfuri, în ianuarie-martie 2022-2026, pe grupe de țări (%)

Descarcă datele în format .xlsx
În ianuarie-martie 2026 principalele țări de destinație a exporturilor de mărfuri (Figura 5 și Anexa 1) au fost: România (27,0% din total exporturi), Turcia (15,9%), Italia (9,0%), Cehia (8,2%), Ucraina (8,1%), Germania (5,2%), cărora le-au revenit 73,3% din total exporturi.
Figura 5. Structura exporturilor, în ianuarie-martie 2022-2026, pe principalele țări de destinație a mărfurilor (%)

Descarcă datele în format .xlsx
Analiza evoluției exporturilor pe țări în ianuarie-martie 2026, comparativ cu aceeași perioadă din anul 2025 (Anexa 1) relevă creșterea livrărilor de mărfuri în Turcia (+24,1%), Germania (de 1,7 ori), România (+7,5%), Liban (de 3,2 ori, pe seama livrărilor de porumb și animale vii din specia bovină), Cehia (+12,1%), Italia (+10,4%), care a influențat creșterea pe total exporturi cu 10,9%.
În același timp, s-au diminuat exporturilede mărfuri în Țările de Jos (Olanda) (-45,2%), Statele Unite ale Americii (-53,8%), Arabia Saudită (-56,1%), Slovacia (-33,4%),Elveția (-29,7%), atenuând, astfel, creșterea pe total exporturi cu 3,1%.
În structura exporturilor din ianuarie-martie 2026(Figura 6 și Anexa 6) ponderi semnificative le-au revenit următoarelor grupe de mărfuri: semințe și fructe oleaginoase (21,3% din total exporturi); mașini și aparate electrice și părți ale acestora (14,4%); legume și fructe (10,1%); cereale și preparate pe bază de cereale (9,2%); îmbrăcăminte și accesorii (7,0%); băuturi alcoolice și nealcoolice (5,5%); mobilă și părțile ei (3,2%); petrol, produse petroliere și produse înrudite (2,6%); grăsimi și uleiuri vegetale (2,4%); minereuri metalifere și deșeuri de metale (2,4%); articole din minerale nemetalice (2,2%).
Figura 6. Structura exporturilor, în ianuarie-martie 2025-2026, pe grupe de mărfuri (%)

Descarcă datele în format .xlsx
În ianuarie-martie 2026, comparativ cu perioada corespunzătoare din anul 2025 (Anexa 6) s-au majorat exporturile de semințe și fructe oleaginoase (+50,7%), cereale și preparate pe bază de cereale (+26,7%), legume și fructe (+10,9%), mașini și aparate electrice și părți ale acestora (+5,4%), articole prelucrate din metal (de 1,7 ori), grăsimi şi uleiuri vegetale fixate, brute, rafinate sau fracționate (+15,3%), contribuind, astfel, la creșterea pe total exporturi cu 13,1%.
Totodată, s-au diminuat exporturile de instrumente și aparate, profesionale, științifice se de control (-48,5%), băuturi alcoolice și nealcoolice (-9,1%), energie electrică (-25,6%), vehicule rutiere (-25,9%), hrană destinată animalelor (-34,8%), produse chimice organice (-30,5%), atenuând majorarea pe total exporturi cu 2,6%.
Importurile de mărfuri realizate în luna martie 2026 au constituit 932,4 milioane EURO, cu 13,4% mai mult, față de luna februarie 2026 și cu 4,9% mai mult comparativ cu luna martie 2025 (Figurile 7 și 8).
Figura 7. Evoluția lunară a importurilor de mărfuri, în anii 2022-2026 (milioane EURO)

Descarcă datele în format .xlsx
Figura 8. Evoluția lunară a indicilor valorici ai importurilor de mărfuri, în anii 2023-2026 (%)

Descarcă datele în format .xlsx
În ianuarie-martie 2026 importurile de mărfuri au totalizat 2453,1 milioane EURO (Figura 14 și Anexa 2), nivel superior celui realizat în perioada similară din anul 2025 cu 1,4%.
Majoritatea importurilor de mărfuri în ianuarie-martie 2026 (Figura 9 și Anexa 5) continuă a fi realizate cu mijloacele de transport rutier (72,8% din total importuri), fiind urmate de instalațiile fixe de transport (19,1%), transportul maritim (4,2%), transportul aerian (1,8%), transportul feroviar (1,6%), autopropulsie (0,4%) și expedieri poștale (0,1%).
Figura 9. Structura importurilor de mărfuri, în ianuarie-martie 2022-2026, după modul de transport (%)

Descarcă datele în format .xlsx
Importurile de mărfuri provenite din țările Uniunii Europene (UE-27) în ianuarie-martie 2026 s-au cifrat la 1386,3 milioane EURO (cu 2,9% mai mult față de aceeași perioadă din anul 2025), deținând o pondere de 56,5% în total importuri, în creștere cu 0,8 puncte procentuale, comparativ cu ianuarie-martie 2025 (Figura 10 și Anexa 2).
Importurile de mărfuri provenite din țările CSI5 în ianuarie-martie 2026 au avut o valoare de 73,7 milioane EURO (cu 9,0% mai puțin decât în perioada corespunzătoare din anul 2025), care echivalează cu o cotă de 3,0% în total importuri, în scădere cu 0,4 puncte procentuale față de ianuarie-martie 2025 (Figura 10 și Anexa 2).
Figura 10. Structura importurilor, în ianuarie-martie 2022-2026, pe grupe de țări (%)

Descarcă datele în format .xlsx
În ianuarie-martie 2026 în topul țărilor de origine a importurilor de mărfuri (Figura 11 și Anexa 2) s-au regăsit: România (25,4% din total importuri), China (14,3%), Ucraina (8,9%), Germania (6,6%), Turcia (6,3%), Italia (4,4%), Polonia (3,1%), Franța (2,4%), cărora le-au revenit 71,4% din total importuri.
Figura 11. Structura importurilor, în ianuarie-martie 2022-2026, pe principalele țări de origine a mărfurilor (%)

Descarcă datele în format .xlsx
Analiza evoluției importurilor pe țări în ianuarie-martie 2026, comparativ cu perioada similară din anul 2025 (Anexa 2) relevă majorarea importurilor provenite din China (+15,3%), Croația (de 2,2 ori), Bulgaria (+45,0%), Germania (+9,4%), Ungaria (+24,7%), Federația Rusă (+17,7%), Israel (de 1,7 ori), Italia (+6,2%), care a influențat creșterea pe total importuri cu 5,4%.
În același timp, s-au redus importurile provenite din Turcia (-15,0%), Statele Unite ale Americii (-40,7%), România (-2,4%), Kazahstan (-86,7%), Ucraina (-4,7%), Japonia (-23,4%), atenuând astfel creșterea pe total importuri cu 3,8%.
În structura importurilor din ianuarie-martie 2026 (Figura 12 și Anexa 7)ponderi importante au deținut următoarele grupe de mărfuri: gaz și produse industriale obținute din gaz (14,8% din total importuri); vehicule rutiere (7,3%); petrol, produse petroliere și produse înrudite (7,2%); mașini și aparate electrice și părți ale acestora (6,6%); energie electrică (4,6%); legume și fructe (3,3%); produse medicinale și farmaceutice (3,1%); mașini și aparate industriale cu aplicații generale, părți și piese detașate ale acestor mașini (2,7%); fire, țesături, articole textile și produse conexe (2,5%); aparate și echipamente de telecomunicații și pentru înregistrarea și reproducerea sunetului și imaginii (2,5%); mașini și aparate specializate pentru industriile specifice (2,5%); articole prelucrate din metal (2,0%).
Figura 12. Structura importurilor, în ianuarie-martie 2025-2025, pe grupe de mărfuri (%)

Descarcă datele în format .xlsx
În ianuarie-martie 2026, comparativ cu perioada corespunzătoare din anul 2025 (Anexa 7)s-au majorat importurile de gaz și produse industriale obținute din gaz (+11,2%), mașini și aparate electrice și părți ale acestora (+9,1%), îngrășăminte minerale sau chimice (+30,3%), energie electrică (+8,9%), animale vii (de 5,4 ori) mașini și aparate specializate pentru industriile specifice (+11,0%), contribuind, astfel, la creșterea pe total importuri cu 3,4%.
Totodată, s-au diminuat importurile de fier și oțel (-38,3%), petrol, produse petroliere și produse înrudite (-7,7%), mașini și aparate industriale cu aplicații generale; părți și piese detașate ale acestor mașini (-5,8%), articole prelucrate din metal (-7,6%), zahăr și preparate pe bază de zahăr (-28,6%), atenuând majorarea pe total importuri cu 2,2%.
Deficitul balanței comercialeîn luna martie 2026 a fost de 634,3 milioane EURO (Figura 13), cu 97,6 milioane EURO (+18,2%) mai mult față de cel înregistrat în luna februarie 2026 și cu 22,8 milioane EURO (+3,7%) mai mult, comparativ cu luna martie 2025.
Figura 13. Evoluția lunară a balanței comerciale, în anii 2022-2026 (milioane EURO)

Descarcă datele în format .xlsx
Decalajul considerabil dintre exporturile și importurile de mărfuri a determinat acumularea în ianuarie-martie 2026 a unui deficit al balanței comerciale în valoare de1604,6 milioane EURO (Figura 14 și Anexa 3), sau cu 43,7 milioane EURO (-2,6%) mai puțin, comparativ cu cel înregistrat în perioada respectivă din anul 2025.
În ianuarie-martie 2026 balanța comercialăcu țările Uniunii Europene (UE-27) s-a încheiat cu un deficit de 861,4 milioane EURO, iar cu țările CSI5 – 21,4 milioane EURO, respectiv cu 7,0 milioane EURO (-0,8%) mai puțin și cu 11,4 milioane EURO (-34,5%) mai puțin, față de valorile înregistrate în perioada similară din anul 2025 (Anexa 3).
Figura 14. Tendințele comerțului internațional cu mărfuri, în ianuarie-martie 2022-2026 (milioane EURO)

Descarcă datele în format .xlsx
Gradul de acoperire a importurilor cu exporturi în ianuarie-martie 2026 a fost de 34,6%,în creștere cu 2,8 puncte procentuale, comparativ cu perioada corespunzătoare din anul 2025.
Cu țările Uniunii Europene (UE-27) gradul de acoperire a importurilor cu exporturi înianuarie-martie 2026 a constituit 37,9%, majorându-se cu 2,3 puncte procentuale, în raport cu perioada similară din anul 2025.
Cu țările CSI5gradul de acoperire a importurilor cu exporturi în ianuarie-martie 2026 a marcat 70,9%,în creștere cu 11,3 puncte procentuale față de aceeași perioadă din anul 2025.
Anexe:
Note:
1 Informația nu include operațiunile de export -import a întreprinderilor și organizațiilor din partea stângăa Nistrului și mun. Bender.
2 Datele pentru ianuarie-martie 2026 sunt provizorii, iar pentru perioadele corespunzătoare din anii precedenți-date revizuite.
3 Diferențele între datele pe total și valorile obținute din însumarea diverselor structuri utilizate sunt datorate rotunjirilor.
4 Informații obținute din declarațiile vamale, întocmite la punctele vamale ale Republicii Moldova, în momentul în care marfa intră, sau iese din țară.
5 Datele privind comerțul internațional de mărfuri sunt elaborate în conformitate cu Nomenclatorul țărilor și teritoriilor al Uniunii Europene (Geonomenclature, ediția 2024 ). În corespundere cu acesta, datele privind comerțul internațional cu Ucraina nu sunt reflectate în Comunitatea Statelor Independente (CSI). Respectiv, pentru comparabilitate, datele pe CSI, în toate perioadele de referință prezentate în Comunicat, nu includ Ucraina, datele pentru această țară fiind reflectate în grupa ”Celelalte țări ale lumii”.
Informații suplimentare:
Datele valorice sunt exprimate în prețuri FOB pentru exporturi și în prețuri CIF pentru importuri, iarsoldul balanței comerciale se calculează ca diferență între aceste valori (FOB/CIF).
Reexporturile de mărfuri străine includ reexporturile clasice de mărfuriși reexporturile de mărfuri după prelucrare.
Reexporturile clasice de mărfuri reprezintă exporturile de mărfuri străine, care anterior au fost importate în tară și nu au suferit transformări esențiale, țara de origine a acestora fiind neschimbată.
Reexporturile de mărfuri după prelucrare reprezintă mărfurile străine, care au fost importate în țară pentru perfecționare activă, sau in scopul producerii și în urma acestor proceduri și-au schimbat poziția tarifară, dar țara de origine a mărfurilor a rămas neschimbată, deoarece nu au fost îndeplinite criteriile de transformare esențială, pentru a fi modificată țara de origine a mărfii.
Sursa datelor:
- Serviciul Vamal (declarațiile vamale de export și import).
Informații relevante:
- Statistici pe domenii / Economia și mediul de afaceri / Comerț exterior / Tabele Excel / Serii de timp infraanuale
- Banca de date statistice / Statistica economică / Comerț exterior / Export, import, balanța comercială
- Concepte și metodologii / Comerțul exterior de mărfuri
- Calendarul de diseminare electronică a informațiilor statistice în anul 2026
- Calendarul revizuirilor pentru anul 2026
